Tuesday, May 23, 2006
Wyjść na zero
Monday, May 22, 2006
Statystyka
Kolejna rzecz to BE RATIO (nie wiem czy ktoś wcześniej coś takiego tak nazywał). Jest to % transakcji jaki jest zamykany przynajmniej na breakeven. Dla przykładu, dla kontraktu ER2 wynosił on w zeszłym tygodniu 68%. Oznacza to, że 68% transakcji dochodziło do BE POINT'u i tym samym zamykanych było przynajmniej na break even. Część z tych transakcji poszła wyżej i była wygranymi - i tutaj kolejna rzecz - TARGET RATIO, czyli % transakcji, który dociera do ustalonego wcześniej target'u. Dla ER2 powiedzmy, że wynosi on +12 ticks - teraz wiedząc, że TARGET RATIO wynosi 45% wiem, że 45% transakcji osiągneło +12 ticks.
LOSS RATIO to % tych transakcji, które nie doszły do BE POINT i tym samym okazały się przegranymi aktywując stop loss.
Te parametry okazują się bardzo użyteczne i polecam ich stosowanie, daje to bardzo kompletny obraz rynku i przebiegu notowań.
Saturday, May 20, 2006
Thursday, May 18, 2006

Chyba najlepszą metodą rozpoznania trendu oraz rozpoznania jego końca, jest markowanie wykresu, własnoręcznie przy pomocy HH, LH, LL, HL. Oznaczając wykresy w ten sposób, dochodzi się do bardzo prostych wniosków - widzi się horyzont, trójkąty i inne formacje. Oczywiście nie przychodzi to po godzinie/dniu/tygodnie, tutaj ważną rzeczą jest dłuższy trening. Do tego wszystkiego prosta EMA34 i już nie potrzeba uruchamiać złożonych formuł rozpoznawania trendu, przykład powyżej.
Tuesday, May 09, 2006
Tick charts

Statystyki, część I
Statystyki w tradingu to bardzo ważna rzecz, szkoda że tak późno zdajemy sobie z tego sprawe. Podstawa to dobry arkusz kalkulacyjny, dobrze wyedytowany, zawierający wszelkie aspekty, które chcemy śledzić. Mija się z celem rozwijanie arkusza w trakcie odkrywania nowych rzeczy, robi się wtedy duże zamieszanie. Lepiej spędzić kilka dni/tygodni śledząc to co nam potrzbene, zapisując to gdzieś. Z czasem wyrzucimy kilka rzeczy, dodamy kilka nowych, dopiero wtedy będziemy w stanie określić co tak naprawdę musimy śledzić aby być w stanie monitorować nasze poczynania i to w jaki sposób rynek się zmienia. Właśnie, statystyki powiedzą nam wszystko odnośnie tego jakie zmiany zachodzą w rynku... często zastanawiam się co się stanie, jeżeli nagle moja strategia przestanie działać? W statystykach właśnie tkwi cały sekret, nawet jeżeli strategia staje się mniej użyteczna w pewnym okresie czasu to i tak wiemy, że takie okresy już się zdarzały, wiemy jak na przykład spadł target (określany punkt wyjścia), jak wzrósł heat (jak głęboko wygrana transakcja była na minusie).
Arkusz pozwalający dobrać najbardziej optymalny target i stop:

Arkusz z wykresami, dla wizualizacji strategii:
Monday, May 08, 2006
MOF po sygnale na mniejszej Time Frame

Sunday, May 07, 2006
Więcej niebawem, cały czas to wszystko przeglądam, materiału jest bardzo dużo. Stale także replaye na 133T wykresie kontraktu ER2 (czyli emini na indeks Russell 2000), wprowadzanie statystyk i próba osiągnięcia rutyny, takiej która cię nudzi, ale jednocześnie ona popycha naukę i doświadczenie do przodu. Chodzi mi o to, że bez nudy i rutyny w tradingu krążysz tylko w kółko, od setupu do setupu, ciągle myśląc że "znalazłeś już ten właściwy"...

Pozdrawiam
Thursday, May 04, 2006
Euro - wykres miesięczny

Tuesday, May 02, 2006
Na forum znajdowała się duża ilość materiału, statystyk, wykresów... niestety Woodie niezbyt zachęcająco podchodził do prezentowanych przeze mnie rzeczy - jak niektórzy wiedzą, prezentowałem sporo 50 CCI, dużo symetrii, nie było to czyste 14 CCI...
Chciałbym tutaj codziennie zdawać relacje z zebranych statystyk, ciekawych materiałów, linków, etc... Jak najbardziej mam zamiar zamieszczać wykresy i opis do nich. Dodatkowo korzystam z nowego arkusza xls i także chciałbym go tutaj zaprezentować.
Oto pierwszy, testowy obraz, ZLR transakcja z lutego, na tym miesiącu się obecnie skupiam. Pierwszy to sam setup, drugi to jego wynik. Na marginesie, polecam taki zapis obrazów z platformy - pomaga on w szybszej nauce i przyswojeniu setupu.


Pozdrawiam



