Tuesday, May 09, 2006

Tick charts

Tick charts mają to do siebie, że zminiają się w zależności od tempa tynku. Jako przykład - 133T, dwa obrazy na dole. Wskaźnik speedo (małe 'trójki' na 200 Line powyżej CCI) pokazuje jak wykres 133T ma się do klasycznego wykresu 3-minutowego. Daje mi to pewnien obraz odnośnie 'prędkości' z jaką rynek się porusza, jego dynamiki. Pierwszy wykres przedstawie rynek w pełnym pędzie (trójki oddalone od siebie o przynajmniej kilka barów), drugi wykres poniżej to rynek nieco wolniejszy (w okresach zaznaczonych strzałkami jest wolniejszy niż 3-minutowy wykres). Tick chart daje dużo więcej 'akcji' niż wykres np 3-minutowy, ilość barów, a co za tym idzie setupów jest nieporónywalnie większa. Wszysko oczywiście zależy od tego czego oczekuję i czy jestem w stanie tak szybko reagować na sygnały.


Statystyki, część I

Statystyki w tradingu to bardzo ważna rzecz, szkoda że tak późno zdajemy sobie z tego sprawe. Podstawa to dobry arkusz kalkulacyjny, dobrze wyedytowany, zawierający wszelkie aspekty, które chcemy śledzić. Mija się z celem rozwijanie arkusza w trakcie odkrywania nowych rzeczy, robi się wtedy duże zamieszanie. Lepiej spędzić kilka dni/tygodni śledząc to co nam potrzbene, zapisując to gdzieś. Z czasem wyrzucimy kilka rzeczy, dodamy kilka nowych, dopiero wtedy będziemy w stanie określić co tak naprawdę musimy śledzić aby być w stanie monitorować nasze poczynania i to w jaki sposób rynek się zmienia. Właśnie, statystyki powiedzą nam wszystko odnośnie tego jakie zmiany zachodzą w rynku... często zastanawiam się co się stanie, jeżeli nagle moja strategia przestanie działać? W statystykach właśnie tkwi cały sekret, nawet jeżeli strategia staje się mniej użyteczna w pewnym okresie czasu to i tak wiemy, że takie okresy już się zdarzały, wiemy jak na przykład spadł target (określany punkt wyjścia), jak wzrósł heat (jak głęboko wygrana transakcja była na minusie).

Arkusz pozwalający śledzić historie transakcji:

Arkusz pozwalający dobrać najbardziej optymalny target i stop:


Arkusz z wykresami, dla wizualizacji strategii:

Monday, May 08, 2006

Technika tradingu w oparciu o bollinger bands opiera sie na wejściu przy zetknieciu sie ceny z bandą, dodatkowo będąc wspartym kierunkiem z większej time frame. Na większej time frame kierunek ten mogą wyznaczać np dywergencje na stochasticu (przykład w poprzednim poscie), macd lub jakiejkolwiek inne formy analizy.

MOF po sygnale na mniejszej Time Frame

Oto dwa wykresy, 210T i 510T. Ciekawy setup, wypatrujemy dywergencji na większej time frame na fast stochasticu. Po dywergencji, przenosimy sie na mniejszą time frame i wypatrujemy MOF setupu, czyli powrotu do bollinger bandy przy wzrastającym slow stochasticu. Daje to bardzo dobre efekty, wystarczy sprawdzić kilka losowych dni, aby sie przekonać, że win/loss ratio oraz risk/reward ratio są bardzo dobre. Stop trzymany na poziomie -6 ticks (zawsze mamy do czynienia z szumem) a target w wielu przypadkach śmiało można ustawić na 0.618 poziomie ostatniej fali wzrostu/spadku.

Sunday, May 07, 2006

Dużo testów i najróżniejszych setupów, świadom tego, że w niczym to nie pomaga... surfowałem po www.trading-naked.com. Strona, którą odwiedzam od prawie półtora roku. Dotarłem kilka dni temu do plików audio Jimmer'a, udzielał się on na stronie około 2-3 lata temu. Opisane setupy takie jak MOF, Sling czy najróżniejsze Divery.

Więcej niebawem, cały czas to wszystko przeglądam, materiału jest bardzo dużo. Stale także replaye na 133T wykresie kontraktu ER2 (czyli emini na indeks Russell 2000), wprowadzanie statystyk i próba osiągnięcia rutyny, takiej która cię nudzi, ale jednocześnie ona popycha naukę i doświadczenie do przodu. Chodzi mi o to, że bez nudy i rutyny w tradingu krążysz tylko w kółko, od setupu do setupu, ciągle myśląc że "znalazłeś już ten właściwy"...

Pozdrawiam